Sovuklarin ensovugu

      

 

Kutlu zafer

kutlu zafer

 

 

Dirilis

kurtlarvadisi

 

 

 

 

 

Nedenyasiyoruz

Alle sorten

Alle sorten         Alle sorten Alle sorten   Alle sorten Alle sorten Alle sorten  
 
Bilgisayaryapimda
Ürünler yapimda

 

            ALLAH (c.c.)ISIMLERI

a

» Esmâül Hüsnâ
» ALLAH (c.c.)ün Sıfatları
» ALLAH (c.c.)ün Kelamı

      Sevgili Peygamberimiz

a

 

m

Radyoyu Dinlemek İçin"Dinle" ye Basınız

          Mezheb, Mezhebler

» Mezheb Nedir
» İtikadi Mezhebler
» Fıkhi Mezhebler
» Hanefi Mezhebi
» Hammeli
» Maliki
» Şafii Mezhebi


                İlmihal Bilgiler

cc
» Namaz
» 32 Farz
» 54 Farz
» Namaz Duaları
» Namaz ile ilgili bilgiler
» Oruç
» Haç
» Zekat
» Nazar
» Cinler
» Abdest
» Teyemmüm
» Gusul

       Mübarek Gün ve Geceler

» Recep Ayı
» Regaib Kandili
» Miraç Kandili
» Şaban Ayı
» Berat Kandili
»Ramazan Ayı
»Kadir Gecesi
» Ramazan Bayramı
» Şevval Ayı
» Kurban ve Kurban Bayramı
» Muharrem Ayı ve Aşure Günü
» Safer Ayı
» Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili

 

m

(9 Zilhicce l0 H./8 Mart 632 M. Cuma) a

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi'nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa şöyle hitab etti:

"Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.  İnsanlar! Bugünleriniz nasıl  mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur. »»Devamini okuyun »»

Evlenilecek adayin kisiligi ,karakteri, ahlaki cok önemlidir."Resul-ekrem söyle buyuruyor;
"Size, ahlak ve dininden hoşlandığınız biri gelirse onu evlendiriniz. Eğer evlendirmezseniz yeryüzünde fitne ve büyük bir fesad olur. Dediler ki: Ey Allah'ın Rasulü, onun herhangi bir kusuru olsa da mı? denilince; Dini ve ahlakı sizi memnun eden birisi gelirse (kız isterse) onu nikahlayınız, sözünü üç kere tekrarladı." Tirmizi »»Devamini okuyun »»

cc

 Hac Nedir?  ve Niçin Yapılır?                  Hac Kimlere Farzdır?                  Hacda okunacak dualar 

 Hac yapmayi videolu izleyin!                   Umre ne demektir?

NEFSiN TERBIYESI

Insanin nnedenyasiyoruzefsini dizginleye  bilmesi icin enbüyük aciklarindan biri olan sehvetini yenmesi gerekmektedir.Bunun icin basda az yemelidir. Birseye karar verdigimiz zamankararimizi ilk önce beynimiz de bitirmemiz gerekmektedir.Insanin yapisini calisma seklini inceledigimiz de bircok okullarda insan maketleri vardir.Bumaketlerde insanin ic organlari görünmektedir.özellikle karinda bulunan kivrimli bagirsaklara iyi bakmak gerekmektedir.Bütün insanlarin midelerinin ürettigi aynidir.Bunedenle birde nefsinin ve seytanin emrinde olan insan mahlukatin endüsügü dür.Allahutaala nefsi sovuklarin ensovuguna atti belirlibir müddet sonra onucikardi ve sordu benkimim nefis sen sen sin ben benim dedi .bunun üzerine bunu sicaklarin en sicagina atti ve yine belirli birzaman sonra cikarip sordu.Benkimim o, yine sen sensin ben benim dedi bunusonunda acliga terketti yine belirli birzaman sonra huzuruna aldi yine sordu ben kimim o, nefis busefer sen Allah( c.c) sin bense senin zavalli birkulunum. iste insan bu, nefsi ve zamaninda meleklerin hocasi olan seytani insanlara mücadele icin verdi .Bunun icin insan nefsini ve seytani yendiginde Meleklerin üstü olur yoksa insanin yukarda anlattigimiz gibi bir üstünlügü yoktur

NEDEN YASIYORUZ

Allah bilinmeyen bir varlikti. istediki insanlar yarada ve onlari yaratti.insanlarla beraber Nefsi ve mseytani da yaraddi .Bu sekilde insanlarin ve cinlerin imtihanlarini eniyi sekilde hazirlamis oldu. Dileseydi insanlari nefissiz ve seytansiz yaratirdi.Ama bundan imtihan gerceklesmezdi.Zaten insanlar günahsiz yani nefissiz ve seytansiz olsalardi Allah bizleri yaratmazdi.Cünkü günahsiz mükemmel nurdan yarattigi melekler zaten vardi.Melekler Allahu tealaya sordular.Yarabbi bizim ibadetimiz yetmezmi günah isleyecek insanlar yaradiyorsun.Allahuteala cinsanlar nefis ve seytanla mücadele edecekler nefsini seytani yenen meleklerden üstün olacak.Onlara uyan ise hayvanlardan daha düsük olacak.insan Allaha kulluk icin yaratilmistir.Allaha kulluk imanli olmakdan müslüman olmakdan gecer.Allahu teala ben insani islam üzerine yarattim.Baska birsekilde yasamalari zordur.Yabanci gazetelerin arastirmalarindada müslümanlarin yasamda daha dayanikli oldugunu ortaya cikardilar.Kulluk Allahutealanin emirlerini harfiyyen yerine getirmektir.Yasak ettigi seylerde yüzde yüz insana zarari olan seyler vardir.Helal ettigi seylerde ise yararlar vardir.Örnegin cok bilindik birsey asöyleyelim.Herseyin asirisini yapmak uygun degildir.Kumar ickiyi yada zinayi söylemeye hic lüzum yok.insana nekadar zararli oldugu ortada,giybet dedi kodu ise tehlikelilerin entehlikelisidir.Giybeti ettigin kisiden hergün birazdaha nefret ederek en yakinin dahi olsa uzaklasiyor.Nefredin hergecen gün artiyor.Seytan da burada vesveseyi mükemmel birsekil de yapiyor.Ve kiybeti yapan kisiler arasinda büyük düsmanliklar gerceklesiyor.Yaratilisimizdan yola cikarak Neden yasi yoruz diye soracak olursak.Dünyada mutlu huzurlu rahat yasaya bilmemiz rizkimizi temin edebilmemiz Allaha kulluk peygambere ümmet olabilmek icin yasi yoruz.  

Cuma namazinin fazileti ve önemi

Kıymetli Müminler!
Cuma namazı Yüce Rabbimizin emrettiği ibadetlerin en önemlilerindendir. Günleri birbirinden farklı kılan şey, o günlerde meydana gelen olaylardır. Nitekim Cuma gününün fazileti ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz şöyle buyurdular: “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün Cumadır. Adem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu, yine o gün cennetten çıkarıldı.” Cuma gününde duaların geri çevrilmediği mübarek bir saat vardır. Peygamber Efendimiz (a.s.) bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Cuma gününde bir zaman vardır ki şayet bir Müslüman namaz kılarken o vakte rastlayıp Allah’tan bir şey isterse Allah ona istediğini mutlaka verir.” Onun için bu saate icabet saati denilmiştir

#

“Efendimiz s.a.v.:

– Allah yolunda yapılan harcamadan daha üstün olan harcamayı bilir misiniz, buyurdu. Sahabiler:

– Allah ve Rasulü daha iyi bilir, dediler. Efendimiz s.a.v.:

– Evladın anne babasına harcamasıdır, buyurdu.”

(Hadis-i Şerif; Humeydî; İbn Ebi’d-Dünya

İslâm, insan hayatını bütün boyutlarıyla kuşatan bir ahlâk sistemidir. Müslüman kimse kendisine, ailesine, komşularına, çevresindeki insanlara hatta hayvanlara ve tabiata karşı ahlâkî davranmakla sorumludur. Bütün bu sorumluluklar “kulluk” adı altında değerlendirilir.»» Devamini okuyun»»

 

 

google

 

facebook twiter t youtube
ebay Hepsiburada amazon alibaba
sahibinden edevlet ucuzabilet mobile.de

 

 

Zevkle gezilecek ilginç yerler

 

tv

 

 

 

 

 

cc  

Kullanici adi

 

Sifre

                  Giris
 

Beni hatirla

             Kurân-ı Kerim

kur´an

» Kurân ögren

» Sureleri dinle

» sureleri meaini dinle

» Âmenerresûlü

» Yasin ve meali

          Çocuklar İçin

     

   » Çocuğun Edebi                

       

gazeteler

40 Hadis

 

     
Sitedeki Reklamların konusu dine aykırı ise, şiddetle KarŞiyiz
Sitemizde yer alan herhangi bir yazı, makale, resim, reklam gibi yerlerdeki olumsuzluk ifade eden şeylere rastlarsanız bize iletiniz.
Sitede verilmiş bağlantıların içeriklerinden sadece site sahipleri, Yazılan yazılardan ise sadece yazarları sorumludur.
Kesinlikle sorumluluk WWW.Nedenyasiyoruz.com'a ait değildir
.2011